Akıllı Termostat
image

Akıllı termostatlar ev ya da ofisler ısıtma-soğutmasında son trend’ dir. Akıllı bir termostat, ısıtmanızı internet üzerinden uzaktan açıp kapatabilir, böylece akıllı telefonunuzu, bir hafta sonu evinizden uzaklaştığınızda veya beklenmedik bir şekilde dışarı çıktığınızda ısıtmak için kullanabilirsiniz. Akıllı termostatların çoğunun "akıllı" olmasını sağlayan şey, davranışlarınızı öğrenmeleri, evinizin hava şartlarını uzaktan kontrol edebilmeleri, enerji tüketimini gerçek zamanlı olarak göstermeleri ve hatta nem gibi ortam koşullarına göre kendilerini ayarlayabilmeleridir.

Mesela, evden iş için ayrıldıktan sonra termostatın kapanmasını programlayabilir ve eve dönme zamanına kadar evi rahat ve sıcak (ya da mevsime bağlı olarak serin ve rahat) tutmak için yeterli zaman içinde tekrar harekete geçebilirsiniz. En akıllı termostatlardan biri olan Momit marka termostatlar, istediğiniz değişikliği yapmanın ne kadar sürdüğünü gösterir. Böylece, iklim kontrol sisteminizin gerçekten ne kadar etkili olduğunu görebilirsiniz ve evi daha hızlı soğutmak-ısıtmak için bir termostatı tamamen açmanızı engeller.

Ayrıca, birçok akıllı termostatı telefonunuzdan veya bir web sunucusundan yönetebilirsiniz. Uzak ara yüzden, ısıtma veya soğutma maliyetlerini ne kadar harcadığınızı her zaman bilebilir, paradan tasarruf etmek için programlamayı değiştirip ve sonuçları hemen görebilirsiniz.

Akıllı termostatlar genellikle iki çeşittir: birinci tip, davranışlarınızı otomatik olarak öğrenen ve buna göre kendilerini ayarlayan (hatta programlamanıza gerek kalmadan) ikinci tip, uzaktan yönetilen ve programlama için internet bağlantısıyla çalışan tip. En iyi modeller her iki grupta da yer alır.

Belki piyasaya çıkan ilk akıllı termostatlardan biri olan Momit marka termostatı tanıtalım. Momit marka termostat, iyi bir tasarıma ve güçlü uzaktan yönetim uygulamalarına ve para tasarrufu yapmanıza yardımcı olacak araçlara sahip çok sayıda yararlı veri sağlayan güzel bir LCD'yi bir araya getiriyor.

Aynı zamanda, bir kişinin evde olup olmadığını, havanın aniden nemli olup olmadığını veya birisinin fırını ateşleyip yakıp-yakmadığını algılayabilen ve buna göre kendini ayarlayan bir öğrenebilen termostattır.

Herhangi bir akıllı termostat, başlangıçta basit bir programlanabilir termostattan daha fazla paraya ihtiyaç duyacaktır. Momit termostatını kendiniz kurabilirsiniz, ancak akıllı termostatların Momit de dahil hiçbiri tam olarak "tak ve çalıştır" özelliğine sahip değildir.

Diğer Başlıklar
 • thumbnail
  Termostat Nedir?

  Isıtıcı ve soğutucu sistemlerinde kullanılan termostat ile evinizin sıcaklığını istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

  Devamını Gör
 • thumbnail
  Akıllı Termostat

  Akıllı termostat ile evinizin sıcaklığını nerede olursanız olun dilediğiniz gibi ayarlayabileceksiniz.

  Devamını Gör
 • thumbnail
  Akıllı Termostat Size Para Kazandırıyor Mu?

  Getirdiği rahatlık ve konforun yanı sıra, akıllı termostat ile ev ya da ofislerinizde %35' e varan tasarruf sağlayabilirsiniz.

  Devamını Gör
 • thumbnail
  Akıllı Termostatlar ile Para Tasarrufu

  'Akıllı' termostatlar akıllı özelliği sayesinde günlük rutininizi öğrenir, gereksiz çalışmaz.

  Devamını Gör

E-BÜLTEN